Kirtan kui südameravi Prindi

Kirtan on indialaste tradistioonidest teada muusikaline väljendus, millega alustati juba enne aastat 1300. Kirtani lauldakse just pühade rituaalide ajal. Kirtan on oma olemuselt teatraalne lugude laulmine muusikariistade saatel. "Kirtan" tähendab sanskriti keeles "laulmist" ja "lauldes ülistamist". Kirtanis on igal tegevusel oma seesmine sügav mõte. Pühade mantrate helid aktiveerivad ja aitavad suunata inimese vaimse energia tema kõrgematesse energiakeskustesse. Kirtani lauljat kutsutakse kirtankariks. Kirtani laulja eesmärgiks on õppida väljuma mõtlemise tasandilt ja sukelduma inimolemuse algallikasse, väljaspool materiaalset maailma asuvasse helide sfääri.

Muusikariistadeks on tavaliselt harmooniumid ja trummid, mida kutsutakse tabladeks.

 

Kirtan, väelaulud, India püha rituaal kirtan

 

Sikhi usust kirtani lauljad

Nagu pildilt näha, on siin tegemist sikhidest kirtani lauljatega. Kui sikhi templis gurudwaras käia ja sattuda sinna kirtani laulmise ajal, siis võib näha palju kaetud peadega naisi ja mehi, kes istuvad vaibal kahes leeris - naised peauksest vasemal ja mehed paremal.  Lapsed jooksevad edasi-tagasi. Kui on koht, kus inimesed kaasa oskavad laulda, siis lauldakse koos - olenemata sellest, kas on viisi pidamist või mitte.

Lauldakse hümne ehk ülistuslugusid ja korratakse mantraid ehk teatud vibratsiooniga enesesisendusi. Tihti kasutatakse kirtaneid ka selleks, et rahvale edasi anda pühakirja teksti.

Sikhismis, näiteks Guru Nanaki sünnipäeva nö palvusel, lauldakse ette guru ehk õpetaja elulugu. Samal ajal, kui lauljad pilli mängivad ja laulavad, on nende selja taga slaidiesitlus, kus liigub lauldav tekst.

Kirtani ülekanded Kuldsest Templist on igal varahommikul ja õhtul televisioonis, et inimesed, kes ei saa kas tervislikel või muudel põhjustel templisse minna, saaksid siiski pühast rituaalist osa.

 

Kirtan kui tüdruku nimi

Indias on nimedel tähendused. Ka Kirtana ja Keerthana, Satyaa ja Pari_Estonia_2012 mis tähendab: "Jumala kiituseks lauldud laul" on tütarlaste nimedena kasutusel ja seda eelkõige Lõuna-Indias Andhra Pradeshis, Karnatakas, Keralas ja Tamil Nadus.

 

Näiteks kirtani laulja Prantsuse päritolu ja Šveitsi muusikalise kõrgharidusega Satyaa sai oma esinejanime tuntud India vaimselt õpetajalt Osholt ja see tähendab "tarkuse tõde". Tema ja Kreekast pärit Pari ehk ingli ühised õpingud India meistrite juures, avasid nende südamed lõputule armastusele ja teineteisele. Satyaa ja Pari käivad mööda maailma ringi ja laulavad kirtaneid.

 

Kirtanid kui vägilaulud ja regilaulud, mis tervendavad südant

Iga aastaga kogub kirtanite laulmine populaarsust ka lääne maailmas. Eestlastele on ehk tuntum suure naeratusega laulja Deva Premal, kes on ka Eestit külastanud ja tema plaadid on saadaval poodides.

 

Huvitav on asjaolu, et ka näiteks Deva Premal ja tema kaaslane Miten, kellega nad elavad ja loovad, on tutvunud Osho ashramis ja nii nagu Satyaa ja Pari loominguline armastus, sai ka nende armastus ja koos loomine alguse just Osho õpetustest.

deva_premal

Kirtanid on kõige enam teada just sikhismist ja budhismist, olles hinduismi üks osa, kuid on veel usundeid, kus kirtaneid kasutatakse. Eks eestlastelgi ole kombeks koos laulmised ja ees laulmised ja võime väga vabalt tõmmata paralleele näiteks kirtani ja eesti regilaulude vahel.

 

Väidetavalt ei ole olune, et inimene sõnadest aru saab. Oluline on lasta muusikal end kanda, kaasa laulda. Tegemist on vibratsioonidega, mis aitavad meil tervendada hinge ja on kasulikud südamele.

Positiivse vibratsiooniga sõnade kordamisel on raviv mõju ja just selle läbi kirtan ravibki olles üheks abiliseks neile, kes ei oska, ei suuda või ei soovi mediteerida.

Inglise keeles võib lugeda lisa kirtanist kui südameravist, siit: kirtan ravib