indiskaja-moda-logo  india_peamassaaz_ICM_DVD  Katrin Aedma Goa blogi, mis toimub Goas

Paratha - india lameleib Prindi

Katrin Aedma kirjutab, kuidas tema parathasid teeb.

Paratha on pannil õli või gheega küpsetatud india lameleib, mis pärit Põhja-Indiast punjabi köögist.

Kui oskad juba ühte tüüpi parathasid teha, siis lase aga ideed lendlema ja tee neid erineva sisu ja erineva maitsega. Kollaseid parathasid saab teha näiteks kurkumi ja rohelisi spinatit kasutades, hästi toitvad on kartulipudru täidisega aloo parathad, mida söö maitsestamata jogurti või hapukoorega. Paljude lemmikuteks on daaliga (keedetud läätsedega) täidetud parathad.

Mina kasutan meelsasti kurkumi, küüslaugu ja ingveri pastat, köömneid ja lihtsalt gheed. Ka praadimisel on ghee kasulikum, kuid hoolimata sellest, et ghee on kasulikum kui õli, on parathad väga toitvad ja parajalt nuumavad, kui piiri ei oska pidada ;) paratha

 

Mida vajan? 

2 tassi täistera jahu (indias kasutatakse ka maidat, sobib ka tavaline nisujahu) või maisijahu (Kerala borothad)

vett

soola

õli (mina kasutan gheed)

 

Kuidas teha taigen ja saavutada kihilisus?

Segad kausis jahu, soola ja vee, nii, et taigen kausi seinte küljest lahti lööb. Mõned inimesed lasevad niiske räti all soojas toas 30 minutit ja jahedas ruumis 1,5 tundi taignal paisuda. Õliste (gheeste) sõrmede, jahu ja taignarulli abil vormitakse tükike tainast alguses palliks, siis pannkoogi kujuliseks lapikuks ümaraks koogiks. Rullitakse taigen hästi õhukeseks ja sellele pannakse natuke täidist, lapitakse taigen kokku, siis keeratakse rulli püüdes tekitada ümar kuju. Natuke muljud ja siis rullid ettevaatlikult jahu ja taignarulli abil nii õhukeseks kui saad.

On mitmeid erinevaid pakkimise viise. Üks päris lihtne ja palju kihte tekitav on selline, mille puhul rullid pallikese õhukeseks, paned taigna peale natuke gheed ja täidist (näiteks köömneid) ja rullid ühest äärest alustades taigna lihtsalt rulli. Teed kaks sellist ussikest, paned nad paralleelselt.

india-paratha Kui ussikesed on kenasti teineteise kõrvale pandud, tuleb need keerata rulli.

india-paratha1 Seejärel rullid taignarulli abil siis nii õhukese ja kenasti ümara kujuga paratha ning paned kuumale pannile. Siin kasutatakse selleks tava, mis on sile, ilma äärteta pann. Sobib kasutada vaid gaasipliidil. Tasub osta ainult kerget deflonist tava, rauast tava on raske ja pole sugugi nii mugav kasutada.

india-paratha2 india-paratha3

 

 

 

 

 

 

Kuidas küpsetada?

Kasuta gheed või õli. Lase rasvaine pannil kuumaks. Pane paratha pannile ja prae mõlemalt poolt. Suhteliselt kuum pann peab olema, et paratha ei kuivaks vaid küpseks.

Peale küpsetamist klopivad meistrid maisijahust parathad, mitu tükki hunnikus, neid käsi hunniku kügedelt 'õrnalt kokku pigistades (nagu kloppides), parathad õhuliseks ja selliseks, et kihid natuke lahti tulevad.

 

Head isu ja ära sõltuvusse satu!

 

* Piltidega selgitus, kuidas parathat pakkida

* ICM koolitus ja paranthade küpsetamise õpe

* Video: Keema paratha tegemise õpetus (kitse hakklihaga)

 

* Eestikeelne raamat Indiast sh retseptid: 14 päeva Goas

* Veel idamaiste toitude retsepte

* idamaa.com rändkauplus

 

Idamaised tantsuriided Zahira Bazaaril

 Proffesionaalsed esinemised & riided

banner_zahira_234x60

Esinemised tellimisel zahira.ee

Zahira tantsutrupi video

India ICM teraapia ja koolitused

Koolitab indialane VICKY

Pane grupp kokku ja kutsu kohale!

banner_icm_234x60

Lisainfo siin: India peamassaaz

© 2008 idamaa.com * idamaa portaal - india, hiina, tai, jaapan... | Joomla Template by vonfio.de