indiskaja-moda-logo  india_peamassaaz_ICM_DVD  Katrin Aedma Goa blogi, mis toimub Goas

Läätsekastmed ja india karride baasretsept Prindi

dal Enamus india kastmeid (karrid, curry), just need, mida india restoranis pakutakse ja india kodudes tehakse, järgivad üht põhiretsepti.

 

Laia põhjaga poti põhja pannakse õli, siis maitseained (näiteks kurkum, tsilli, ingveri pulber, köömne pulber, karri või teised masalad ehk maitseainete segud jms), kuumutatakse, siis lisatakse järjest tükeldatud sibul, küüslauk, kui soov liisada porgandit, siis porgand ja seejärel tükeldatud tomatid. Siis vesi, sool ja põhiline, millest kastet soovitakse teha, kas siis kanatükid (kanakarri), juurviljad, läätsed, leotatud oad, kirerherned vms.

 

Vahel lisatakse tükeldatud tomatid peale seda, kui läätsed jms on keenud. Ei, neid kõiki asju ei panda ühte patta vaid ikka valida, kas läätsed või oad või juurikad jne.

 

Kui see kaste teha vedelam, saate supi. Kuid... soovitan väga vähe või üldse mitte õli kasutada. Jah, õli on kasulik, kuid esiteks tuleb teada, milline õli ja teiseks ei ole kasulik ükski praetud ja kuumutatud õli. Kui õli soovite lisada, siis lisage näiteks neitsioliivõli toidu serveerimisel.

 

Karride kõrvale serveeritakse keedetud riisi ja lameleibasid.

 

Punased läätsed keevad ruttu pehmeks ja ei ole vaja eelnev leotamine. Proovi sellist läätsetoitu ehk dal-i (Loe "daali"). Kui põhiretsept selge, siis saad ise kohalike toiduainetest ja isiklikest eelistustest lähtuvalt retsepti edasi arendada.

 

Mida vaja?

1 tassitäis punaseid läätsesid (osta kasvõi Selverist)

3 tassi vett

2 tomatit (suuremat, 3 väiksemat)

1 suurem toores sibul

2 suurt küüslauguküünt

Õli

Maitseained (1 tl kurkumi, 1/2 tl sinepiseemneid, 1/2 tl köömneid, 1/2 tl seesamiseemneid, tsillipipart, karrit või näiteks Garam masalat, kusjuures siin karri ja masala = maitseainete segu.)

Rohelist (näiteks peterselli nauke peale raputamiseks)

 

Kuidas teha?

Laia põhjaga poti põhja paned õli ja poti tulele. Õli sisse paned maitseained, kuumutad. Siis lisad järjest väikeseks tükeldatud sibulad ja küüslaugu ja pordandid, kuumutad natuke aega, siis lisad tomatid ja vee. Kui porgandid on pehmed, siis lisad läätsed ja soola. Segad ja kuumutad tasasel tulel. Ole ettevaatlik, et läätsed põhja ei kõrbeks. Seda nad oskavad. Kui porganditükid on liiga suured või ei muutu pudiseks, siis võta appi pudrunui.

 

Hea, kui kaste tuleb suurte tükkideta ja ühtlasem. Üldjuhul hautatakse Indias selliseid toite üsna kaua... ja tapetakse viimne kui vitamiin ;)

 

Serveerimisel raputa peale värsket maitserohelist.

 

Head isu!

 

Siit võid lugeda inglise keeles, kuidas dali teha: dal punastest läätsedest

* Eestikeelne raamat Indiast sh retseptid: 14 päeva Goas

* Veel idamaiste toitude retsepte

* idamaa.com rändkauplus

 

Idamaised tantsuriided Zahira Bazaaril

 Proffesionaalsed esinemised & riided

banner_zahira_234x60

Esinemised tellimisel zahira.ee

Zahira tantsutrupi video

India ICM teraapia ja koolitused

Koolitab indialane VICKY

Pane grupp kokku ja kutsu kohale!

banner_icm_234x60

Lisainfo siin: India peamassaaz

© 2008 idamaa.com * idamaa portaal - india, hiina, tai, jaapan... | Joomla Template by vonfio.de